לארח ולבשל עם מטבח חוץ לגינה

מטבח חוץ לגינה

לארח ולבשל עם מטבחי חוץ לגינה – אזור הגינה יכול להיות מנוצל טוב יותר במידה ומתקינים בו את המטבח המתאים.

כמובן שיש הבדלים בין מטבחים שמיועדים לחלל הפנים לבין מטבחים שהמטרה שלהם היא לסייע לנו גם בחצר, בגינה או במרפסת, אבל אפשר לתכנן אותם מראש וכך גם לבשל את כל המנות המומלצות. אז מאיפה מתחילים וכמה זה עולה? הנה המדריך שיסייע לכם לארח ולבשל בכל מקום בבית – גם בפנים וגם בחוץ

איזה אירוע חוגגים במטבח חוץ?

יש סוגים שונים של אירועים שאותם אפשר להפיק ולחגוג רק אם יש בבית מטבח חוץ מושקע, גדול ומוקפד. קודם כל, מטבחים מן הסוג הזה מתאימים לאירועים פרטיים. הם הופכים את הגינה והחצר למקום מספיק גדול ומאובזר כדי שיהיה אפשר להזמין אליו חברים, קרובים ובני משפחה. אז במקום להיות תלויים רק במרחב הפנים ובשטח שיש בין הסלון לבין המטבח, אפשר להוציא את כל האורחים החוצה ולחגוג אירוע פרטי של פעם בחיים.

עוד אירוע שיכול להתאים עבור בתים שיש בהם מטבח גם בגינה, בחצר או במרפסת הוא זמן איכות משפחתי. בניגוד לאירועים כמו בר מצווה, בת מצווה, בריתה או חתונה שאליהם מזמינים את כל המעגלים הרחוקים, המטרה של זמן איכות משפחתי היא לאפשר רק להורים ולילדים לחגוג ביחד: למשל לקראת הגיוס, בתאריך מיוחד שיש לו ערך סנטימנטלי עבור המשפחה הגרעינית וכן הלאה. במקרים כאלה, כנראה שנרצה שהאירוע יהיה מיוחד ולא שגרתי ולכן נעדיף לערוך אותו בחוץ ולא בבית.

כיום יש גם בתים גדולים שאת חלל החוץ שלהם אפשר לנצל על מנת לקיים אירועים עסקיים. בעלי עסקים או מנכ"לים של חברות לדוגמא יכולים לקיים אירוע כזה בבית שלהם אחת לשנה, על מנת להגביר את המוטיבציה של העובדים וכדי לתרום לתחושת הגיבוש. כל מה שנדרש בשביל שהאירוע יהיה מוצלח הם גדרות אלומיניום לשמירה על הפרטיות מצד אחד – ומטבח נגיש ומאובזר מצד שני.

מה מבשלים לאורחים בחוץ?

החדשות הטובות הן שהעובדה שמדובר על מטבח חוץ לא באה על חשבון הרפרטואר של מנות שאותן אפשר להכין. במילים אחרות, גם בחוץ אפשר להכין לאורחים את כל האוכל שהם אוהבים:

א. פיצות ומאפים – בעד אי למטבח שנמצא בגינה או בחצר משמש את האורחים כדי לשבת ולאכול, הטאבון או הציוד על משטח העבודה מאפשרים לעבוד עם בצק ולאפות פיצות. אין מישהו שלא אוהב פיצה וקל להגיש אותה גם באירועים גדולים וגם באירועים אינטימיים בחצר, בגינה, במרפסת או על הגג.

ב. סלטים ומנות חלביות – עוד אפשרות טובה לנצל את היתרונות של מטבח זול אבל מושקע בחלל החוץ של הבית היא לבסס את התפריט על סלטים ומנות חיוביות. כאן היתרון הוא שלא צריך לעבוד קשה כי רק בוחרים בקפידה את חומרי הגלם, בעוד החיסרון הוא שחייבים להחזיק מקרר קרוב כדי לשמור על הכל טרי.

ג. על האש – אי אפשר לדבר על היתרונות השונים של מטבחים שמיועדים לגינה ולחצר בלי להזכיר את התפריט הבשרי. במדינה כמו ישראל לדוגמא יש רק שני דברים בטוחים: כל העובדים צריכים להחתים שעון נוכחות כאשר הם מגיעים למשרד וכולם אוהבים לעשות על האש. מכאן והלאה, כל שנותר הוא לבחור בשר איכותי ולהחליט האם לצלות אותו על המנגל או בגריל.

סוגי מטבחי חוץ

השוואה בין סוגים שונים של מטבחים היא השלב הראשון בשדרוג של הגינה, החצר, המרפסת או הגג. בשביל ליהנות מהיתרונות של מטבחים כאלה גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, מאוד חשוב שנדע איך לבחור אותם. לכן לא מספיק לחשוב למשל על רעיונות ליום הולדת או להחליט את מי להזמין מהמשפחה והחברים, כי צריך לוודא שיש לנו בחצר את המטבח שמתאים לאירוח פורמלי וכיפי.

את ההבדלים בין סוגי מטבחים ניתן לראות בפרמטרים כגון חומרי גלם, מידות וגודל, אבזור וכמובן עיצוב. גם בחוץ וגם בפנים אפשר לבחור בין מטבח מודרני קטן לבין מטבח שמעוצב בסגנון כפרי, או לשלב פתרונות תאורה לאי מטבח כדי שניתן יהיה להשתמש בו גם בשעות הערב והלילה.

אחרי שמבינים שיש הבדלים בין סוגי המטבחים, עוברים לשלב שבו מתאימים אותם לציפיות ולטעם האישי. זה גם השלב שבו נרצה לדוגמא לקרוא על המפרט של מטבח לבן מודרני כדי לוודא שהוא מתאים לחלל החוץ: נבדוק האם הוא מספיק עמיד בפני פגעי מזג האוויר, נברר מה הסיכון לסבול מהופעת מזיקים במידה ומדובר על מטבח שעשוי רובו מעץ וגם נתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי התקציב שאותו צריך להשקיע בו.

בחירה נכונה של המטבח לפי הסוג שמתאים לנו היא גם השקעה משתלמת. אם יודעים מה לבחור ודואגים לתת עדיפות לדגמים איכותיים, סביר להניח שלא נצטרך לשלם כבר אחרי כמה שנים על החלפת דלתות למטבח או על שיפוץ. בנוסף, היתרון של בחירה נכונה בא לידי ביטוי באופן שבו היא משפיעה על ערך הנכס – אנחנו אמנם בונים את המטבח עכשיו ומשלמים עליו באופן מיידי, אבל משביחים את ערך הנכס שלנו בעשרות אחוזים לקראת השכרה או מכירה של הבית.

מחיר מטבח חוץ לגינה

השאלה החשובה מבחינת בעלי בתים פרטיים עם חלל חוץ פנוי שאפשר לבנות בו מטבח מתאים היא כמה זה יעלה. הבעיה היא שקיימים פערי מחירים של עשרות אחוזים בין המטבחים השונים, מה גם שלא תמיד דגם שמתאים למשפחה אחת יתאים גם עבור משפחה אחרת. אז על מנת לתכנן את התקציב בצורה ריאלית, חשוב לדעת מה משפיע על המחיר:

  • גריל – השוואה בין סוגים שונים של גרילים למטבח חוץ מגלה שזה הפקטור העיקרי שמכריע את סוגיית התקציב. הסיבה לכך היא שהגריל חשוב ומהווה חלק בלתי נפרד מהמטבח, אבל יש דרכים שונות לבנות אותו. אם רוצים לדעת כמה יעלה המטבח, צריך לקבל הצעה על מחיר גריל ולבדוק מה היא כוללת. רק לאחר מכן ניתן לשקלל את שאר הפרמטרים ובהם מספר הארונות ופתרונות האחסון, גודל הכיריים וכן הלאה.
  • תוספות מיוחדות – מטבע הדברים, מטבח זול מגיע במפרט מאוד בסיסי. לעומת זאת, דרישה לשילוב של תוספות מיוחדות במטבח מקפיצה את המחיר. את זה רואים למשל כאשר מבררים לגבי מחיר מעשנה ורוצים להשתמש בחלל החוץ לא רק על מנת לצלות את הבשר, אלא גם כדי להכין אותו לפי הטעם האישי שלנו. חוץ מאשר מעשנה, נצטרך לברר אולי על מחיר טאבון ועל מחיר מקרר קטן לשתייה בלבד. אמנם העלות של כל פריט כזה היא רק כמה מאות שקלים, אבל ביחד מצטבר סכום משמעותי.
  • מידות – המחיר של המטבח תמיד יהיה מושפע מהמידות שלו. את התמחור של הפרויקט מבצעים לפי מ"ר, אז לכן צריך לבדוק כמה מקום פנוי יש בגינה או בחצר, כמה מתוכו מוכנים להקצות לטובת בניית המטבח ואיך זה צפוי להשפיע על אופי השימוש בחלל החוץ מבחינת משחקים לילדים, בריכה וכן הלאה. אלו שיקולים קריטיים לא רק כי הם קובעים את האופי של המטבח ואת הפונקציונאליות שלו, אלא גם בגלל ההשפעה שלהם על המחיר.
  • התקנה – עלויות התקנה מתומחרות בנפרד מעלויות המרכיבים השונים של המטבח. כמו במטבח פנים, גם בחלל החוץ של הגינה או החצר אנחנו צריכים קודם כל להיפגש עם בעלי מקצוע ולקבל מהם הצעה מסודרת. את הפגישה חשוב לעשות בבית של הלקוח וכאשר המתקין רואה את החצר ומנמק את הצעת המחיר שלו. רק באופן הזה נדע איזה חשיבות לייחס להתקנה, נוכל לשאול על תקופת אחריות ובמידת הצורך גם נתאם לוח זמנים.
  • חומרי גלם – יש חומרי גלם שונים שאפשר להשתמש בהם כדי לבנות את המטבח. עץ למשל נחשב אמין וזול ואפשר להשיג אותו במגוון דוגמאות, אבל הוא דורש תחזוקה תקופתית של שימון וצביעה בלכה. לעומתו, האלומיניום מעט יקר יותר אבל מתכתב עם סגנון עיצוב מודרני וגם לא סופג נזקי חלודה ושיתוך.

בסופו של דבר, היכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לנצל את חלל החוץ גם בשביל לארח ולבשל היא חדשות מעולות. זה הופך את הגינה והחצר לחלק מהבית, גם בלי שנצטרך להשקיע בזה סכומים שגורמים לנו לחרוג מתוך מסגרת התקציב. אם מסתכלים על זה בתור השקעה ולא כהוצאה רגילה, מזהים גם את היתרונות: חצר שניתן לארח ולבשל בו חוסך עבורנו את ההוצאה על השכרת אולמות אירועים והמטבח עצמו משביח את הערך של הנכס.

תוכן עניינים

צרו קשר לקבלת הצעה משתלמת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

בניית בית עץ
בניית בית מעץ

בניית בית עץ  – בשנים האחרונות, ישראל רואה עניין הולך וגובר באורח חיים בר-קיימא מבחינה סביבתית, כאשר מספר הולך וגדל של אנשים פונים לבתי עץ

קרא עוד »