בניית בית מעץ – שימוש בעץ לבנייה

בניית בית מעץ

בניית בית מעץ – שימוש בעץ לבנייה | כולנו מורגלים בבתי בטון ולבנים ברחובות היישובים והערים. אולם טרנד חדש מאיים על הגמוניית בניית בתים מאבן: בניית בית מעץ. באופן מפתיע, מדובר בבניית איכותית, בטיחותית ומבודדת חום וקור ברמה גבוהה. שימוש בעץ לבנייה – לא מה שחשבתם

אם תסתובבו בכל יישוב כמעט במדינת ישראל, סביר להניח שכמעט כל הבתים שתראו בנויים באבן מסוג כלשהו: בלוקים, לבנים, בטון. יש המתהדרים באבן ירושלמית, או רק בציפוי של אבן ירושלמית לבתיהם.

בניית בתים מאבן היא אכן הדרך המקובלת והנפוצה ביותר לבניית בתים, אולם מספר מפתיע, הולך וגדל, של בתים הנבנים מעץ, תופס תאוצה בענף הבנייה הישראלי.

מה שהחל כטרנד של בניית בית מעץ לצרכי תיירות, הנפוץ בעיקר בענף הצימרים, מתפשט בשנים האחרונות גם לבנייה רגילה לצרכי מגורים, כולל טכניקות מתקדמות של בטיחות ובידוד מפני מפגעי הטבע.

בניית בית מעץ מוזילה את עלות הבנייה, מקצרת את משך הבנייה ומוסיפה נוף ונופך מיוחדים לבית ייחודי שלא רואים בכל מקום. יחד עם ההידור הטבעי והמראה המיוחד של בתים מעץ, הטרנד המתגבר של בנייה מעץ משתלב גם במודעות הסביבתית הגוברת והרצון לפגוע כמה שפחות בסביבה.

בתים בטבע – מחומרים טבעיים

בתים מעץ נפוצים מאוד לבנייה בעיקר באיזורים וקהילות קטנות, כמו קיבוצים ומושבים בישראל, אולם הטרנד הזה גם החל לפלוש לבנייה העירונית בשכונות יוקרה. בדרך כלל, מדובר בבתים צמודי קרקע בעלי גינות צמודות, המשתלבים בנוף של חורש טבעי ירוק.

בתים בטבע הינם בהחלט חלק מהנוף של הבנייה המואצת בישראל, עם הפלישה העירונית לעמקים ולוואדיות השונות ברחבי ישראל. הרצון לצמצם את הפגיעה בערכי הטבע והנוף מביא גם את המתכננים של שכונות מגורים כאלו לפתרונות בנייה לא שגרתיים, ובהם גם בניית בתים מעץ לסוגיו.

החומרים הטבעיים, צבעי העץ והתכנון האדריכלי של בתי עץ למגורים משתלבים היטב בנוף הטבעי של אותם שכונות, והם חלק ההופך יותר ויותר למרכזי בטרנד הכללי של בנייה ירוקה לסוגיה. בניית בית מעץ בהחלט הפכה לדרישה גוברת גם מצד הצרכנים, ולא פחות חשוב מזה – להיצע מבוקש גם מצד המתכננים והמשווקים של נדל"ן במקומות שונים בישראל.

איכות חיים בתוך בית עץ למגורים

בית עץ למגורים מוליך חום וקור בצורה אחרת מאשר בתי אבן, וגם לכך נמצאו פתרונות ייחודיים ליצור תנאי מגורים באיכות גבוהה לצד המראה המיוחד של בתי עץ.

מכיוון שמזג האוויר בעונות השנה בישראל משתנה באופן מורגש, שלא לומר קיצוני לפעמים, נדרשה מציאת פתרונות חימום וקירור של בתי עץ למגורים. פתרונות טכנולוגיים בטיחותיים אכן נמצאו – באמצעות מערכות חימום וקירור ייעודיות לבתי עץ, כגון מיזוג אוויר והסקה שאינם מבוססות אש או חומרים דליקים.

חשוב לומר כי הסטנדרט של איכות מגורים שנצבר לאורך השנים בצימרים לתיירות, עבר במלואו גם אל בניית בית עץ למגורים לסוגיה, והאיכות של הפתרונות רק עולה ככל שעוברות השנים בענף והטכנולוגיה ממשיכה להתקדם.

היכן משיגים עץ לבנייה?

עץ לבנייה ניתן להשיג גם בארץ וגם בחו"ל, כאשר ישנה תעשייה שלמה סביב נושא זה. עצים לבניית בית עץ המיובאים כמובן מייקרים את הבנייה, לעומת כאלו שהופקו ועובדו בישראל. לכן בכל פרויקט של בניית בית עץ חשוב מאוד לבדוק, לפני תחילת הבנייה, מהיכן מגיעים חומרי הגלם לבתי העץ.

בנוסף, ישנן כיום "ערכות" מוכנות לבנייה עצמית של בית עץ למגורים. בדרך כלל, מדובר בערכות מוכנות המגיעות מחו"ל על ידי יבואנים, כך שגם הייצור וגם העצים לבנייתם מגיעים מחו"ל.

תוכן ממומן:

בניית בית עץ – השאלה הסביבתית

בית עץ למגורים ללא ספק מזהם פחות ומשתלב יותר בטבע, ובכך תורם לאיכות הסביבה ולחיים בריאים יותר. יחד עם טכניקות של בנייה ירוקה ובנייה חכמה, נראה כי רבים סבורים שבתי עץ למגורים הם פתרון סביבתי טוב יותר מאשר הבנייה המסורתית באבן, בה גם עיבוד האבנים לבנייה וגם הבנייה עצמה מלכלכת ומזהמת את הסביבה יותר.

מצד שני, כריתת עצים הינה בעיה סביבתית הולכת וגוברת התורמת למשבר האקלים, וישנן קריאות בעולם להגבלת כריתת העצים המאסיבית, בין היתר למטרות בנייה או כל עבודות הנגרות כגון מטבחים, דקים ופרגולות. התגברות הדרישה לבניית בתים מעץ עלולה לסתור את הדרישה הגוברת הזו בעולם.

נכון, גם בבניית בתי אבן מסורתית משולבים אלמנטים של עץ כגון קשים ורכיבי עץ נוספים; אולם אלו בטלים בשישים לעומת הדומיננטיות של רכיבים אחרים. בעת בניית בית מעץ –העתים הינם הרכיב המרכזי בבנייה.

מה גובר? הידידותיות לסביבה של בתי עץ למגורים, או הפגיעה באקלים ובכדור הארץ הנגרמת מכריתת העצים? קשה בשלב זה לדעת: בינתיים, האחוז של צריכת העצים לבניית בתים, מתוך סך צריכת העצים שנכרתו בתעשיית העץ העולמית, הינו קטן מאוד.

בניית בתי עץ עם ריצוף חוץ

ללא קשר לשאלה הסביבתית הבוערת והטעונה, ישנם המוסיפים לבתי עץ למגורים גם ריצוף חוץ מעץ, או מחומרים טבעיים אחרים. בשנים האחרונות, לצד פרקטים שהם סוג של עץ, ישנם גם טכניקות חדשות וחדישות של ריצוף חוץ בבתי עץ למגורים, המוסיפים דקורציה ואיכות לבתים עצמם ואפילו מעלים את ערכם.

גינות עם ריצוף חוץ טבעי בבתי עץ למגורים הפכו למוצר נלווה מבוקש בעת בניית בית עץ, ונראה כי ככל שעובר הזמן הן הפכו לסטנדרט עבור בתים מסוג זה.

ללא ספק, בניית בית מעץ הפכה לסוג של הצהרת יוקרה ואיכות חיים בפני עצמה, ובאופן די מפתיע – עלותה לפעמים יותר זולה מבתי אבן מסורתיים – כך שיוקרה וסטייל גבוהים לא בהכרח מגיעים עם תג מחיר גבוה.

לכן הרצון להוזיל את יוקר הדיור ולזרז תהליכי בנייה, יחד עם המגוון המתרחב של בתי עץ למגורים והתפתחות הטכניקות של בניית בתי עץ – יביאו, על אף השיקולים הסביבתיים, להתגברות היצע בתי העץ למגורים בשנים הקרובות.

 

תוכן עניינים

צרו קשר לקבלת הצעה משתלמת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

בניית בית עץ
בניית בית מעץ

בניית בית עץ  – בשנים האחרונות, ישראל רואה עניין הולך וגובר באורח חיים בר-קיימא מבחינה סביבתית, כאשר מספר הולך וגדל של אנשים פונים לבתי עץ

קרא עוד »