עיצוב מרפסת – המדריך השלם

עיצוב מרפסת

עיצוב מרפסת – המדריך השלם. מרפסות הינן חלק מאוד חשוב מהבית המודרני, בארץ ובעולם, ובעת בניית בית או שיפוצו ניתנת מחשבה רבה לעיצוב מרפסת כחלק מתכנון הבנייה או השיפוץ.

חשוב לדעת כי מרפסות שונות מתאימות לסוגי דירות ונכסים שונים, ולמעשה ישנם "כללים" לעיצוב של כל אחת מסוגי המרפסות הללו

לעיצוב פנים וחוץ, בין אם בשלב תכנונם לפני בנייה או לקראת שיפוץ של בתים ונכסים קיימים, יש חשיבות רבה וחשיבה רבה המושקעים בו כחלק מהתכנון הכללי של פרויקטים מסוג זה. באופן מפתיע, עיצוב מרפסת תופס לא מעט זמן ומחשבה מהסך הכולל של החשיבה התכנונית לקראת בנייה או שיפוץ.

נשאלת לא פעם השאלה – האם עיצוב מרפסות נחשב לחלק מעיצוב הפנים של הבית, או לחלק מעיצוב החוץ שלו? הרי מרפסת היא סוג של חצי חדר בנוי, עם קיר אחד לפחות שהינו פתוח אל החוץ; כמעט תמיד, מרפסות פונות אל החוץ ונראות מבחוץ.

אולם בלי קשר לסיווג של תכנון העיצוב עבור מרפסות בתים, דווקא בגלל שמרפסות הינן בעלות ניראות גבוהה מבחוץ ומבפנים, יש חשיבות בהתאמת סוג המרפסות לסוג הבית או הדירה, על מנת למקסם את יתרונותיה ואת השימושיות שבה.

עיצוב מרפסת גן

בואו נתחיל מדירות גן: אלו בדרך כלל דירות צמודות קרקע, אשר להן יש גישה ישירה לגינה מתוחמת השייכת לאותה יחידת דיור. בדרך כלל הגישה בין הדירה אל הגן עוברת דרך מרפסת כלשהי, ולכן נדרש עיצוב מרפסת גן ההופך את המעבר הזה לשימושי, חלק ונעים.

לכן, בעת עיצוב מרפסות גן יש להתחשב במאפיינים של הגינה אליה עוברים דרך אותה מרפסת, כגון כיווני השמש, הצמחייה והעצים הנמצאים בגינה, שטח הגינה עצמו ואופי המרפסת הרצויה. בהקשר זה, אחת ההחלטות החשובות היא האם להציב בגינה פרגולה חשמלית למרפסת שתהווה קירוי מסויים עבור מרפסת הגן.

פרגולות הפכו לקירוי גינה פופולארי, הן בגלל העלות הנמוכה יחסית שלהן, הן בגלל שפרגולות אינן חייבות בארנונה, והן משום שהחל מ-2015 אין צורך בהוצאת היתר בנייה לבנייתן.

שימו לב כי הגודל כן קובע המקרה זה, יש הבדל בתמחור של מרפסת 8, 12, 15. או 60 מטר, התמחור הוא לפי מטרים ותלוי גישה, האם ניתן לתמוך עם קונסטרוקציה, האם רוצים לעשות סטנדרט גבוה או לחסוך בעלויות וכן הלאה, כמו כן עניין המיקום הינו פקטור חשוב לא פחות.

עיצוב מרפסת פנטהאוז

בניגוד לדירות גן, דירות פנטהאוז מצויות דווקא במיקום הכי מרוחק מן הקרקע – בגג הבית או סמוך לו. ברם, לדירות אלו יש בדרך כלל מרפסת גדולה ומשמעותית, המהווה מקום חשוב ומרכזי בדירה, כמעין "פיצוי" על היעדר גינה בדירה.

גם כאן, לגודל, לכיוון ולמאפיינים של הדירה יש השלכה ישירה על עיצוב מרפסת פנטהאוז המתאימה לדירה שלך. במרפסות פנטהאוז גדולות ניתן אף להתקין פרגולות במידת הרצון והצורך, ויש גם חשיבות לתכנון של הגנה מפני רוחות ושמש, וכן לתכנון תאורת לילה בעת תכנון העיצוב שלה.

מאמרים נוספים:

עיצוב מרפסת קטנה

מרפסות קטנות בבתים ודירות יכולות לפנות כלפי חוץ, ועשויות גם להיבנות כחלק מפנים הבית, כשהן פונות אל חללים פנימיים בתוכו. אולם בניגוד למקובל לחשוב, גם לעיצוב מרפסת קטנה יש חשיבות רבה – אולי אף רבה יותר מעיצובן של סוגי המרפסות האחרות.

בעת עיצוב מרפסות קטנות חשוב כדי לנצל באופן יעיל כל אינץ' בשטח המצומצם שלהן, ולכן חשוב לא רק לתכנון את עיצוב המבנה של המרפסת, אלא גם אילו אקססוריז לחדר יהיו בה, היכן הם יוצבו ומאילו כיוונים יצאו ויכנסו אליה.

עיצוב פנים מודרני במרפסות

מרפסות מכל סוג צריכות עיצוב ותכנון כלשהו, על מנת למקסם את יתרונן ביחס לבית או הדירה בו הן נבנות. שימוש בכללים של עיצוב פנים מודרני יכול לסייע רבות כבר בשלב התכנון, וכמובן בשלבי הביצוע של בנייה או שיפוץ מרפסות. היוועצו במעצבת פנים המתמחה במרפסות על מנת לקבל את הייעוץ הטוב ביותר בנושא.

תוכן עניינים

צרו קשר לקבלת הצעה משתלמת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

בניית בית עץ
בניית בית מעץ

בניית בית עץ  – בשנים האחרונות, ישראל רואה עניין הולך וגובר באורח חיים בר-קיימא מבחינה סביבתית, כאשר מספר הולך וגדל של אנשים פונים לבתי עץ

קרא עוד »